Svoboda v hlavě

Čekání na Godota

Často nakupuju v e-shopech. Na tom není nic zvláštního, dělá to tak spousta lidí. Je to pohodlné, kliknu a čekám, až mi zboží přivezou přímo domů. Jak jednoduché… Balík do ruky sice stojí o 20 Kč víc než balík na poštu, ale ráda si za tuto službu připlatím. Nemusím pak ověšená dvěma dětmi, z toho jedním nechodícím, stát v kilometrové frontě a přemýšlet, jak dopravím domů desetikilovou krychli o délce strany skoro metr.

Jenže tady právě přichází, resp. nepřichází na scénu zmíněný Godot, t. č. zaměstnanec České pošty. U nás doma se totiž prakticky nepřetržitě čeká na pošťáka. Všem nám chodí mraky zpráv – oznámení o oznámení přijetí do přepravy zásilky (nebo podobné jazykové kreace), přijetí k přepravě, přepravování, doručování pozítří, doručování zítra, dnes a… nic.

A přitom ty zprávy zněly tak jasně: Zásilka vám bude doručena mezi 9. a 19. hodinou. Přesnější už to být nemůže. Setkání s pošťákem je mimořádný zážitek, proto horečně měním program, abych to nepropásla. A čekám. Na God… na pošťáka. Co budu dělat mezi tím čekáním a… čekáním? Čekat. Jenže pošťák, věrný své literární předloze, nejde. Nepřijde ani dnes, ani zítra, vlastně nikdy. Za poslední půlrok jsem ho neviděla ani jednou. Ale existovat přece jen musí. Občas se totiž ve schránce objeví lístek, kde mi náš Godot sděluje (cituji): „Vážená zákaznice, vážený zákazníku, dovolujeme si Vás informovat o zásilce, u které nebyl výjimečně vykonán pokus o dodání z důvodu: Překážka na straně pošty.“

Aha, takže takhle to tedy je. Zase dělám něco špatně. Soudím tedy z toho, že státní instituce dává nám, běžným občanům, vzor, jak bychom se měli správně chovat. Děkuju za lekci, pochopila jsem. Odteď si nechám zaplatit a práci žádnou neodvedu. Jenom nevím, kde najdu takového blba, který mi ty peníze bude chtít dát. A musím se taky příležitostně zamyslet nad významem slova „výjimečně“.

P.S.: Teď se chystám poslat dopis do Letňan. Trochu se bojím, aby mi na poště neřekli, poté, co důležitě ofrankují můj dopis, že v rámci Prahy se tím nebudou zabývat a že si s tím mám dojet sama…

Komentáře