Svoboda v hlavě

Pohádka o rozbitém hrnečku

Bělovlasý dědeček s vousy bílými jako čerstvě napadaný sníh má na trhu stánek. Je dráteník a vypadá, jako kdyby sem přišel z pohádky. Vyrábí Lucince prstýnek na míru a já zatím pozoruju jeho hrneček, ze kterého pije kávu. Hrneček je prastarý, rozbitý, slepený a sdrátovaný. Přesto nepustí ani kapku a káva z něj jistě chutná báječně. Pohádkový dědeček hraje prsty na drátek a vypráví.

Jeho rodina se věnuje drátenictví už řadu generací, a proto ví dobře, jak se žilo lidem dříve. Keramické nádobí, jakého jsou jenom na tomto trhu spousty a lidi ho kupujou jako diví, bylo dříve drahé. Lidé museli dlouho šetřit, aby si mohli koupit třeba hliněný hrnec. Když potom prasknul, nemohli si dovolit hned ho zahodit a koupit nový. Schovali proto střepy a počkali, až do vsi přijde dráteník. Ten střepy slepil lepidlem z rozžvýkaného chleba a slepený hrnec sdrátoval. Musel to udělat pořádně, aby hrnec netekl. Platilo se mu za tuto dokonalou práci mnohdy jen jídlem a noclehem.

Dneska už nikdo hrnce a hrnečky drátovat nechce. Jakmile hrnek trochu odprýskne, není už dost krásný a musíme hned běžet koupit nový. Ale dědeček má drátenictví v krvi. Místo vesnic, kde by drátoval rozbité nádobí, obchází řemeslné trhy po celé Evropě a vyrábí z drátu šperky a ozdobné předměty do domácnosti. Nemá auto. Vezme si na záda batoh a jede vlakem nebo chodí pěšky. Udržuje řemeslo živé a předává ho dál. A doufá, že jednou přestanou být lidé nenasytní a marniví a dráteníci zase budou obcházet domy a spravovat hrnečky.

Prstýnek je hotový. Lucinka září štěstím a navléká si na prst kousek drátku, který se přímo před jejíma očima zkroutil do podoby čtyřlístku. Třeba jí bude připomínat, že jí pohádkový dědeček vyrobil něco jen a jen pro ni. Že je krásné něco takového umět a dávat. A že když se něco rozbije, není to ztracené; dá se to spravit a i to rozbité je potom krásné.

A já si pro ni i pro nás pro všechny přeju, aby znovu přišla doba, kdy opravit rozbitý předmět bude levnější než koupit nový. A až ta doba přijde, aby ještě existovali lidé, kteří to budou umět…

Komentáře