Svoboda v hlavě

Radši k lékaři než do kostela

Letos se to opravdu vydařilo a konečně jsme měli bílé Vánoce. Na Štědrý večer čerstvě napadaný prašan, lehounké vločky se v noční tmě tiše snášely k zemi a my jsme po zasněžené, neprohrnuté silnici vyrazili na Půlnoční… návštěvu pohotovosti s dcerou, která měla zánět středního ucha. Umocněno tím, že my, Pražáci, zvyklí, že kdykoliv je dostupné cokoliv, jsme trávili Vánoce v malé zapadlé vesničce, kde je jedinou známkou civilizace dodávka rozvážející dvakrát týdně pečivo.

Vlastně to byl krásný zážitek. Během několika dlouhých nocí, které jsem strávila s dcerou v náruči, neustále běhaly mou hlavou bezděky myšlenky, které mě naplňovaly hlubokou vděčností za všechno, co mám, za každou maličkost, která se jindy zdá být samozřejmá. Kdybys v tu chvíli byla se mnou a uměla číst myšlenky, přečetla by sis tohle:

Jsem vděčná za to, že:

  • mám rodinu, která mě podpoří a pomůže, když je třeba,
  • mám kolem sebe lidi, kterým můžu zavolat a požádat o radu nebo o pomoc
  • mám vůbec peníze na ten telefon, protože jsou lidi, co nemají
  • máme auto, do kterého můžeme sednout a odvézt dceru k lékaři vzdálenému 40 km
  • existuje funkční zdravotnický systém, který je schopen zajistit pomoc o půlnoci na Štědrý den. Má sice své mouchy, ale je tady, funguje a zachraňuje.

A tohle všechno dohromady mě dělá bohatou. Poselství Vánoc tedy doputovalo i k nám a ihned se projevilo v praxi: láska, rodina a přátelé, pomoc bližnímu, vděčnost, radost a dary.

Takhle jsem tedy prožila Vánoce já. Ale umím si představit, že řada lidí by uplynulé události interpretovala úplně jinými slovy, možná i dosti obhroublými. Co z toho vyplývá?

Události se dějí a my lidé máme jen jedinou možnost – přijmout, že takhle to zkrátka je, ať už si o tom myslíme, co chceme, a ať se nám to zrovna hodí, nebo ne. Přijetí otevírá cestu k bohatému a barevnému životu.

Taky z toho vyplývá, že jsme to právě my lidé, kdo situaci hodnotí, jestli je „dobrá“, nebo „špatná“. Máme na výběr.

Mimochodem – jakoupak verzi Vánoc sis letos vybrala ty?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *